Bayram Temizliği Nasıl Yapılır?

Watsons  29 Nisan 2022

bayram-temizligi
bayram-temizligi

Evlerin en kalabalık olduğu zaman dilimleri, kuşkusuz bayram günleri… Hazırlıkların en başında da bayram temizliği geliyor. Hal böyle olunca telaşlanmamak mümkün değil; nereden başlamalı, nasıl yapmalı… Bu noktada yaklaşan bayram ile birlikte evin her ayrıntısını temizlemek gözünüzde büyüyebilir. Haklısınız… Ama şimdi size vereceğimiz bayram temizliği ipuçları ile işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Haydi başlayalım…

1. Adım: Bayram Temizliği için Dağınıklıkları Ortadan Kaldırın

Bayram temizliği oldukça zaman alan bir süreç… Özellikle temizliği planlı ve doğru bir şekilde yapmamak, temizlik sürecinin biraz daha zorlaşmasına ve uzamasına neden olabilir. Dolayısıyla bayram temizliği yapmalıyım ama nereden başlamam gerekiyor bilmiyorum diyenlere önerimiz, öncelikle dağınıklığı bertaraf etmek olacaktır. Eşyaların olması gereken yerlerde konumlandırılması yaşam alanlarında düzeni sağlar. Düzenin sağlandığı odalarda temizliğin yapılacağı alanlar net bir şekilde ortaya çıkar. Böylelikle yaşam alanlarınızda dip köşe bayram temizliği gerçekleştirebilirsiniz. Kapsamlı bir temizlik adına bir gün önce ev içerisindeki parçaları, olması gereken yerlere konumlandırabilir, fazlalıklardan kurtulabilir ve yıkanması gereken bulaşıkları ya da çamaşırları makineye yerleştirebilirsiniz. Bu sayede temizlik gününün daha planlı, düzenli ve pratik ilerlemesi mümkün olur.

2. Adım: Bayram Temizliği için Sıralama Oluşturun

Yaşam alanlarında belli bir düzen oluşturduktan sonra evdeki odaları belli bir sıraya koyarak bayram temizliği rutininize adım adım başlayabilirsiniz. Bunun için ev düzeniniz doğrultusunda odaları mantıklı bir sıraya koyarak odaları temizleme işlemine geçebilirsiniz. Temizliğe doğru noktadan başlamak da önemlidir. Peki temizliğe nereden başlanır diye merak mı ediyorsunuz? Telaşa kapılmaya gerek yok! Temizlik sıralamanızda hangi odaya öncelik verirseniz verin, işe tüm odalarınızdaki camları silmek ile başlayabilirsiniz. Ama öncesinden tül ve perdeleri çıkararak yıkamayı es geçmeyin. Siz camlar ile meşgul olurken perdelerinizin yıkama işlemi tamamlanır. Bu sayede perdelerinizin ütülemeye ihtiyacı olmadığı takdirde hemen asabilirsiniz. Cam ve perdelerden sonra ise temizlik için aşağıdaki sıralamaya göre hareket edebilirsiniz.

  • Duvarlar
  • Koltuk temizliği
  • Mobilya Silme
  • Halılar
Hemen Okuyun  Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Duvarlarınızı önceden sildiyseniz, duvar temizliğini yapmanıza gerek yok. Ancak yemek kokusu, nem ya da küf gibi sorunları olan bir evde, bayram temizliği için duvarlarınızı silebilirsiniz. Koltukları ılık su ve sabun ile silebileceğiniz gibi kılıflarını makineye de atabilirsiniz. Yaşam alanlarındaki mobilyaların ardından ise halı temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. Koltuk ve halı temizliğini önceden hallettiyseniz, bu adımları da atlayabilirsiniz. Son olarak mobilya altları da olmak üzere süpürme ve ardından toz alma işlemine geçebilirsiniz.

3. Adım: Bayram Temizliği için Banyo, Lavabo ve Mutfağa Yönelebilirsiniz!

Mutfak, en son temizlenmesi gereken yerlerden biri olarak karşımıza çıkar. Düzenli bir mutfak, evin havasını önemli ölçüde değiştirir. Mutfakta etkili bir temizlik için tezgahınızı silebilir, besinlerin uzun ömürlü olmasına yardımcı olan buzdolabını, bulaşıklarınızı yıkayan bulaşık makinelerini ve lezzetli yemeklerin adresi fırın gibi eşyalarınızı temizleyebilirsiniz. Mutfak dolaplarınızın hem içini hem de dışını silerek temizleme işlemine devam edebilirsiniz. Son aşamalarda, mutfağınızın duvarlarını, ocağınızı ve yeniden tezgahınızı temizleyebilirsiniz. Süpürme ve silme işlemi ile mutfak temizliğini noktalayabilirsiniz.

Banyolar, bayram temizliği süreci boyunca en çok kullanılan alanlardan biri olacak. Dolayısıyla en sağlıklısı sona bırakmak. Banyo temizliği için dolaplarınızı temizleyebilirsiniz. Hem sağlık hem de hijyen açısından klozet, duşakabin ve lavaboyu titizlikle temizlemeye özen gösterebilirsiniz. Ancak fazla temizlik ürünü yerine ihtiyaç duyulan miktarda temizleyici kullanmalısınız. Gerekli yerler temizlendikten sonra ise zemini silerek bayram temizliği serüveninizi sonlandırabilirsiniz.

Bayram temizliği sırasında ihtiyacınız olan her şey için Watsons’ın deterjan ve temizlik ürünleri https://www.watsons.com.tr/c/deterjan-temizlik-urunleri-565 sayfasını ziyaret edin!

 

(Visited 530 times, 1 visits today)