Evde Çalışmayı Kolaylaştıracak Öneriler

Watsons  3 Şubat 2022

5 Dk

Evden çalışmak, gereken disiplini ve organizasyon becerisini sağladığınız takdirde, sizin için gerçekten son derece konforlu ve keyifli bir seçeneğe dönüşebilir. Mesleğiniz işinizin size sunduğu görevleri evinizden de yürütebilmenize olanak tanıyorsa evinizin huzurlu atmosferini terk etmenize gerek yok demektir. Ne var ki, ilk etapta kulağa oldukça keyifli gelen evde çalışma fikri, sizi disipline olmak konusunda oldukça zorlayabilir. Peki, evden çalışırken verimliliğinizi artırmak, daha çok keyif almak ve yetkinliğinizi geliştirmek için neler yapabilirsiniz? Gelin, evden çalışmayı kolaylaştıracak ve daha verimli kılacak önerilere birlikte göz atalım!

Çalışma Saatlerinizi ve Alanınızı Belirleyin

Home-office çalışma biçimini benimsemiş birçok kişi, kendi çalışma saatlerini düzenlemek durumunda kalır. Keza, katı bir çalışma disiplini oluşturmak konusunda sizi en zorlayabilecek maddelerden biri de çalışma saatlerinizdir. Verimliliğinizi artırmak için her gün aynı saat aralığında çalışma masanızın başına geçmeyi bir alışkanlık haline getirebilirsiniz. Öte yandan, kendinize yarattığınız çalışma alanı da odaklanma becerinizi ve verimliliğinizi doğrudan etkiler. Güneş gören ya da yeterli ölçüde ışık alan, ferah ve havalandırılmış bir ortamda çalışmak, motivasyonunuzu artırmak açısından büyük önem taşır. Evinizin farklı yerlerinde ya da koltuğunuzda/yatağınızda çalışmak yerine, kendinize eksiksiz bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz. 

Teknolojiden Faydalanmayı Unutmayın: Kulaklık Modelleri

Evden çalışmak, ofis ortamında hızla ve kolaylıkla kurulan iletişimi sağlamak için teknolojinin nimetlerinden de faydalanmayı gerektirir. Başka bir deyişle, iş arkadaşlarınızla ya da müşterilerinizle sürekli iletişim halinde olmak için gerekli ekipmanları edinmeniz büyük önem taşır. Mesai saatleriniz boyunca yanınızda sürekli olarak bir kulak içi ya da kablosuz kulaklık bulundurarak, size gelen çağrıları vakit kaybetmeden yanıtlayabilirsiniz. 

Hemen Okuyun  Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Kötü Sürprizlere Hazırlıklı Olun: Powerbank Yanınızda

Evden çalıştığınız süre boyunca, iş hayatının kötü sürprizlerine karşı da hazırlıklı olmanızda fayda var. Örneğin aniden elektrikler kesildiğinde ya da bilgisayarınız arızalandığında, yetiştirmek zorunda olduğunuz işlerle mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu tip durumlar için yanınızda bir powerbank bulundurmak oldukça pratik bir çözüm olacaktır. Tüm gün bilgisayar başında çalışıyorsanız çok kısıtlı zamanlarda notlar almanız ya da bazı bilgileri kayda geçirmeniz gerekebilir. Her koşulda yanınızda küçük bir not defteri ve kalem bulundurursanız, yoğun iş temposu içinde aklınızdan uçup gidebilecek bilgileri hemen yazıya dökebilirsiniz. 

Çalışma Hızınızı Artırın: En Yeni Mouse ve Klavyeler

Evinizin konforlu atmosferi ve iş hayatının yoğun temposu birleştiğinde, bazen zamanın nasıl geçtiğini anlamakta güçlük çekebilirsiniz. Verimli çalışabilmek ve kendinize boş zaman ayırabilmek için çalışma hızınızı artırmanız size kolaylık sağlar. Bilgisayar başında çalışırken bluetooth mouse kullanarak hareket özgürlüğünüzü ve verimliliğinizi artırabilirsiniz. Elbette klavye seçiminiz de oldukça önemli. Yüksek performanslı ve kaliteli bir klavye kullanarak hız kazanmanın yanı sıra, odaklanma kabiliyetinizi de geliştirebilirsiniz. 

Mola Vermeyi Unutmayın

Evden çalıştığınızda mola zamanlarınızı da kendiniz belirlemek durumundasınız. Home-office çalışanların hatırı sayılır bir kısmı, yoğun iş temposu içinde mola vermeyi, vücudunu ve zihnini dinlendirmeyi aksatır. Ancak kendinize dinlenmek için yeterli ölçüde zaman vermeyi unuttuğunuzda, verimliliğiniz ve çalışmaktan aldığınız keyif de hızla düşer. Bu nedenle vakit buldukça masa başından kalkmayı, bir kahve ya da çay molası vermeyi, uzun süredir aynı pozisyonda duran vücudunuzu esnetmeyi unutmamalısınız. 

Her çalışma biçiminin kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunur. Watsons’ta bulabileceğiniz bilgisayar aksesuarları sayesinde iş hayatını daha keyifli ve verimli kılabilir, evinizde huzurlu bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz. 

(Visited 472 times, 1 visits today)