Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenmeli

Watsons  22 Ekim 2020

4 Dk

Birbirinden etkileyici ve göz alıcı makyaj uygulamalarına imza atarken en büyük yardımcılarınız makyaj fırçaları ve aksesuarlarıdır. Makyaj fırçalarınızın makyaj tarzınıza, kullandığınız ürünlere ve tekniklere uyum sağlayacak nitelikte olması son derece önemlidir. Her makyajseverin makyaj çantasından asla eksik etmediği, hafiften yoğuna tüm makyaj uygulamalarında kullanmaktan vazgeçmediği belli başlı fırçaları vardır. Siz de makyaj fırçalarını her fırsatta kullanan ve onlardan maksimum verim almayı amaçlayan makyajseverler arasındaysanız, dikkat etmeniz gereken bir nokta var: Makyaj fırçaları doğru ve düzenli şekilde temizlenmediği takdirde cilt sağlığınızı riske atabilir. Peki, doğru makyaj fırçası temizliği nasıl yapılmalıdır? Haydi bu sorunun yanıtını birlikte bulalım.

Cilt Sağlığınızı Riske Atmayın

Öncelikle makyaj uygulamalarınızda kullandığınız fırçaların neden düzenli olarak temizlenmesi gerektiği hakkında daha detaylı bilgilere göz atmaya ne dersiniz? Makyaj fırçaları cildinize her uygulama esnasında doğrudan temas eden, haliyle üzerlerinde bakteri, kir ve yağ kalıntılarını toplayan ürünlerdir. Düzenli olarak temizlenmedikleri takdirde söz konusu kalıntıları her uygulamada cildinize yeniden taşıyarak cilt sağlığınızı riske atabilirler. Üstelik farklı tonlarda ve renklerde makyaj malzemeleri ile temas halinde oldukları için her yeni makyaj uygulamasında kirli fırçalarla çalışmak, makyajınızın görünümünden dilediğiniz verimi alamamanıza neden olabilir. Öte yandan düzenli olarak temizlenen makyaj fırçalarının kullanım ömrü ve performansı da daha uzun vadeli olacaktır.

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenmeli?

Makyaj fırçalarının temizliği esnasında fırça kıllarına ve malzemelerine zarar vermemek adına nazik ve dikkatli bir işlem uygulamak gerekir. Makyaj fırçaları farklı makyaj uygulamaları için özel olarak üretildiğinden oldukça hassas bir yapıya ve kıl dizilimine sahiplerdir. Bu nedenle fırçalarınızı temizlerken doğrudan bu işlem için hazırlanmış şampuan ve solüsyonları kullanabilirsiniz. Fırça temizleme şampuanını geniş ve temiz bir kaba dökerek fırçalarınızı içine batırabilir ya da direkt olarak fırçalarınızın üstüne yeterli miktarda dökebilirsiniz. Bir sonraki adımda, fırçalarınızın kılları arasında biriken makyaj malzemesi ve kir kalıntılarını tamamen arındırmak için tırtıklı yüzeylere sahip fırça temizleme aparatlarını kullanabilirsiniz.

Hemen Okuyun  Cildiniz İçin En İyi Makyaj Bazını (Primer) Bulun

Fırça Temizleme Aparatı Nasıl Kullanılır?

Fırça temizleme aparatlarının özel tasarımlı yüzeyleri, kullandığınız şampuan veya solüsyonun fırçaların kılları arasına kolaylıkla nüfuz edebilmesine olanak tanır. Makyaj fırçalarınızı şampuanladıktan sonra fırça temizleme aparatının üzerinde hep aynı yöne doğru nazikçe çevirerek köpürtebilir, daha sonra fırçalarınızı ılık suyla yıkayarak tamamen temizlenmelerini sağlayabilirsiniz. Son olarak fırçalarınızı kuruturken saç kurutma makinesinden yardım almak ya da bir kaloriferin üzerine yerleştirerek daha hızlı kurumalarını sağlamak, fırçaların kullanım ömürleri açısından olumsuz etkiler doğurabilir. Fırçalarınızı yıkadıktan sonra kıllarını nazikçe düzeltmeli ve hava alabilecekleri şekilde bir havlunun üzerine dizip kendiliğinden kurumalarını beklemelisiniz. Aksi takdirde makyaj fırçaları deforme olabilir.

Makyaj Fırçaları Ne Sıklıkta Temizlenmeli?

Haftada ortalama 4 ya da 5 kez kullanılan tüm makyaj fırçalarının en az haftada bir olacak şekilde bir rutinde temizlenmesi tavsiye edilir. Makyaj yapma sıklığınız daha seyrek olsa bile fırçalarınızı en az 10 günde bir temizlemeye özen göstermenizde fayda vardır. Özellikle havayla temas edecek şekilde muhafaza edilen fırçaların üzerinde toz kalıntıları birikebilir. Hassas göz çevresi için kullanıma uygun makyaj fırçaları ve ruj fırçaları ise her kullanım sonrasında temizlenmelidir. Far fırçalarınızı haftada en az iki kez, ten makyajı fırçalarınızı ise haftada en az bir kez olacak şekilde temizleyebilirsiniz.

Makyaj Fırçası Temizliği İçin Aradığınız Ürünler Watsons’ta!

Temiz, uzun ömürlü ve yüksek performanslı makyaj fırçaları için ihtiyacınız olan tüm ürünleri ve aparatları Watsons kalitesi ve farkıyla bulabilirsiniz. Fırçalarınızın yapısına ve yumuşaklığına zarar vermeyen şampuanlardan fırça temizleme aparatlarına, kusursuz makyaj fırçası temizliği için gerekli tüm ürünlere en kısa sürede sahip olabilirsiniz. Siz de makyaj fırçaları temizliğine özen gösterin, cilt sağlığınızı tehlikeye atmayın.