Sivilce Lekelerini Geçirebileceğiniz 5 Yöntem

Watsons  22 Ekim 2020

7 Dk

Ergenlik çağlarında başlayan sivilceler, en sık görülen cilt sorunları arasında yerini alır. Genellikle cilt yüzeyinin altında biriken kir, bakteri ya da aşırı yağdan kaynaklanırlar. Aynı zamanda beslenme şekli, genetik veya çevresel faktörler de sivilce oluşumuna sebep olur. Bu gibi pek çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkan sivilcelerin önüne doğru ve düzenli bir cilt bakımı ile geçebilirsiniz.

Sivilceler, tedavi edilmediği sürece kalıcı leke ve izlere de neden olabilmektedir. Sivilce gibi bir cilt sorunu kötü görünüme yol açtığından, kişileri psikolojik olarak da olumsuz etkiler. Sivilcelerinizi yok edebilmek için düzenli cilt temizliği yapmanız son derece önemlidir. Cildinize düzenli ve dikkatli bir şekilde bakım yaparak sivilce sorununuzu yok edebilirsiniz. Cilt bakımınızı destekleyen ve sivilcelerinizi önleyen etkili ürünlere Watsons ile kolaylıkla ulaşabilir, cilt bakım rutininizi kusursuzlaştırabilirsiniz.

Yüzün Çeşitli Bölgelerinde Çıkan Sivilceler Ne Anlama Geliyor?

Sivilcelere yüzünüzün herhangi bölgesinde denk gelebilirsiniz. Yüz bölgenizde çıkan sivilcelerin, tam olarak nerede çıktığı, sivilcenin neden kaynaklandığını öğrenmeniz için size bir ipucu sağlar. Örneğin, alın bölgenizde çıkan sivilcelerin nedeni yetersiz uyku ve stresten kaynaklı olabilir. Bu bölgede çıkan sivilcelerinizi kesinlikle sıkmamalısınız. Aksi takdirde sivilce lekelerine neden olursunuz. Çene bölgesinde çıkan sivilceler ise genellikle hormonal dengesizliklerden dolayı ortaya çıkar fakat bu bölgede çıkan sivilceler diğer bölgelere göre daha az inatçıdır, sivilce lekelerine sebebiyet vermez. Yanak bölgenizde çıkan sivilcelere dikkat etmelisiniz. Bu bölge sivilce izlerinizin en sık oluştuğu yerdir. Yanaklarda sivilce çıkma nedeni, beslenme şekliyle alakalıdır. Düzensiz ve yetersiz beslenme yanaklarda sivilceye sebep olur. Bunların dışında stres ve endişe de sivilcelerin çıkmasını tetikler. Ayrıca oluşan sivilceyi sıkmak, sivilcelerinizi artırır ve yüzünüzde iz kalmasına sebep olur. Bu nedenle cildinize zarar vermemek adına sivilcelerinizi sıkmamanız gerekir.

Hemen Okuyun  Yağ Bazlı ve Su Bazlı Temizleyiciler

Sivilceler için Cilt Bakım Rutini

Cildinize yapacağınız düzenli cilt bakımı, cilt gözeneklerinizde biriken yağı ve kiri yok edebilmenizi sağlar. Yüzünüzü sabah ve akşam olmak üzere doğru ürünler ile nazikçe temizlemelisiniz. Gözeneklerdeki kir ve yağ, sivilce ve siyah noktaya neden olduğundan günde iki defa yüzünüzün temizliğini sağlayarak sivilce gibi cilt sorunlarınızı yok edebilmeniz mümkündür. Kullandığınız cilt temizleme ürünlerinden daha etkili sonuç alabilmek için yüz temizliğinizden önce, yüzünüze buhar uygulayabilirsiniz. Buhar sayesinde gözenekleriniz daha çok açılarak kiri kolayca atar.

Sivilceli cilt, çok hassas olduğundan leke oluşumuna açıktır. Bu nedenle güneş kreminizi bile yağsız tercih etmelisiniz. Aynı zamanda düzenli olarak kullandığınız bir sivilce ilacı varsa bu ilaçlar kuruluk ve tahrişe neden olduğu için nemlendirici tercihinizi yine yağsız nemlendiricilerden yana kullanmalısınız. Sivilcelerinizden ya da sivilce lekelerinizden haftada birkaç kez uygulayacağınız doğal yöntemlerle de kurtulabilirsiniz.

Akne Lekelerine Karşı 5 Doğal Yöntem

En sık karşılaşılan cilt problemi olan sivilcelerden kurtulmak için çok sayıda yöntem vardır. Ancak bu yöntemleri doğru ve dikkatli şekilde uygulamalısınız.

  1. Düzenli cilt temizliğinizden sonra sivilcelere iyi gelen lavanta veya çay ağacı yağı ile yüzünüze masaj yapabilirsiniz. Bu yöntemle cildinizin nem seviyesini dengede tutarak sivilce oluşumunu önleyebilmeniz mümkündür.
  2. Bir diğer yöntem olarak gece yatmadan önce limon suyunu sirkeyle karıştırıp yüze uygulamak sivilceleri geçirmede oldukça etkilidir. Limon asidik içeriği sayesinde aktif sivilceleri söndürücü etkiye sahiptir.
  3. Yoğurt ve zerdeçal, sivilcelere karşı savaşan güçlü bir ikilidir. Haftada bir iki defa yüzünüze bu ikiliyi maske olarak uygulayabilirsiniz.
  4. Karbonatı tek başına sivilce üzerine uygulayarak belli bir süre bekletebilir, ardından yüzünüze masaj yapabilirsiniz. Karbonat, sivilce söndürücü özelliğe sahip olduğu gibi aynı zamanda yüzünüzde etkili bir peeling etkisi de yaratır.
  5. Haftada bir defa cilt bakım rutininiz öncesinde buhar banyosu yapmak yüzünüzdeki gözenekleri rahatlatarak sivilcelere neden olan ölü derilerin atılmasını sağlar.
Hemen Okuyun  Domatesi Cilt Toniği Olarak Kullanarak Doğal Işıltıyı Yakalayın

Cildiniz İçin Doğru Ürünleri Seçin

Bu gibi pek çok yöntemi evde kolayca uygulayabilirsiniz ancak sivilce lekelerinize son vermek için yüzünüze mutlaka doğru ürün takviyesi yapmalısınız. Örneğin, Neutrogena Sivilce Karşıtı Yüz Temizleme Jeli ile aktif sivilcelerinize kısa süre içerisinde veda edebilirsiniz. Yüz temizleme jeli, yağsız yapısı sayesinde sivilcelerle etkili bir şekilde savaşarak sivilce oluşumuna karşı cildi korur. Aynı zamanda aknelerden kaynaklanan ciltteki renk eşitsizliğini de yok eder. Dilerseniz bu temizleme jelini yüzünüze, Watsons Silikon Yüz Temizleme Pedi ile uygulayarak cilt temizliğinizi daha kusursuz hâle getirebilirsiniz. Yüz temizleme pedi, yumuşak yapısıyla cildinizi narince temizler ve sivilcelere karşı kullanacağınız temizleme jelinin, yüzünüze daha iyi nüfuz etmesine yardımcı olur.

Cilt bakımınızı tamamlayacak ve sivilce lekeleri gibi sorunlarınızın önüne geçecek cilt ürünlerini Watsons’ta bulabilir, parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.