Bağışıklığınızı Güçlendirmek için Vitamin Takviyelerinin Önemi 

admin  25 Ocak 2022

Zinde, sağlık dolu bir vücuda sahip olmak ve bu sağlıklı durumu sürdürebilmek için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir. Bunu sağlamanın en iyi yolu ise vücudunuzun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasına yardımcı olmaktır. Fakat, bu vitamin ve minerallerin tamamını yiyecekler ya da diğer doğal yollarla almak her zaman yeterli olmayabilir. 

Bağışıklığınızı Güçlendirmek İçin Vitamin Takviyelerinin Önemi

Yaşınız ilerledikçe bazı vitamin ve minerallere daha fazla ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumda çeşitli multivitamin takviyeleri ile bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekir. Özellikle bazı vitamin takviyeleri kemiklerinizi güçlendirirken, bazıları eklem ağrılarınızın azalmasına yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemi İçin En Önemli Vitaminler

Vitaminler, vücudunuzun sağlıklı işleyişi için ihtiyaç duyduğu temel bileşenlerdir. Vitaminlerin görevleri genelde farklı olmasına rağmen temelde hepsi bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur. Sağlığınız üzerinde önemli rol oynayan bazı vitaminleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • A Vitamini

A vitamini hücre büyümesinin yanı sıra güçlü kemik ve dişlerin oluşumuna yardımcı olur.  Bu vitamin, aynı zamanda görme duyunuzun ve cildinizin sağlıklı kalması için çok önemlidir. A vitamini eksikliği, pek çok göz sorunun temel nedenidir. Özellikle A vitamini eksikliğinin göz kuruluğuna ve körlüğe neden olduğu bilinir. Yeterince A vitamini almadığınızı düşünüyorsanız vitamin hapları ile vücudunuzu destekleyebilirsiniz.

  • B12 Vitamini

Suda çözünen tek vitamin B12 vitamini olarak bilinir. Vücudunuzun ihtiyacı olana bu vitamin karaciğerde ve böbreklerde depolanır. B12 kırmızı kan hücresi üretiminde, hücre metabolizmasında ve DNA sentezinde hayati bir rol oynar. Vücutta çok az bulunduğunda anemi, halsizlik, konsantrasyon bozukluğu ve unutkanlığa yol açabilir. Yaşınız ilerledikçe doğru yiyecekleri tüketseniz bile yeterli miktarda B12 vitamini almanız zorlaşır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışarak B12 vitamin hapı tavsiyesi almanız gerekebilir. Böylece, B12 vitamin eksiği probleminizi gidererek bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

  • C Vitamini

Tıp literatüründe askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, suda çözünen vitaminlerden biridir. Vücutta serbest radikallerin yol açtığı hasarı önleyen C vitamini antioksidan görevi görerek hücrelerinizi korumaya yardımcı olur. Serbest radikaller, vücudunuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürmesiyle oluşan bileşiklerdir. Bağışıklık sistemimizin güçlü olması için yeterince C vitamini alamadığınızda C vitamini kapsül takviyesi alarak bu önemli açığı rahatlıkla kapatabilirsiniz.

  • D Vitamini

D vitamini, vücudunuzun diğer besinleri verimli bir şekilde almasına yardımcı olur. D vitamini eksikliği halinde, kemikleriniz zayıflar ve romatoid artrit gibi ciddi rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Yaz aylarında güneş ışığından bolca D vitamini alınabilir. Fakat kış mevsimi, kapalı ortamda fazla zaman geçirme ve yaşlılık gibi nedenlerden dolayı bu vitamini yeterince alamayabilirsiniz. Bu nedenle vitamin takviyeleriyle bu boşluğu doldurabilirsiniz.

  • E Vitamini

Hücrelerinizin hasar görmesini önlemeye yardımcı olan ve antioksidan bir özellik sunan vitamin, E vitaminidir. Birçok gıdada doğal olarak bulunan ve vücudunuz tarafından depolanan E vitamini yağda çözünebilir. Metabolizmanızın normal çalışmasının bir sonucu olarak serbest radikaller meydana gelir. Bunlar, hücrelerinizin ömrünü kısaltan hasarlara yol açabilir. E vitamini, serbest radikal hasarını azaltmaya, bağışıklık sisteminizi desteklemeye ve hücrelerinizin yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidandır. Ancak E vitamini eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıkları gidermek ve yeni problemlerin ortaya çıkmasını engellemek için E vitamini kapsül seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

Hemen Okuyun  Yağ Yakmak İçin Altı Farklı Ev Egzersizi

Özellikle ileri yaşlarda daha önemli hale gelen vitaminleri yeterince almaya özen göstermelisiniz. Eğer vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bazı vitaminleri yeterince alamıyorsanız, böyle bir durumda doktorunuza danışmak şartıyla gerekli vitamin ve mineral içeren takviyeleri alabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza özel pek çok vitamin ve takviye edici gıdayı Watsons’ta bulabilir, güvenle satın alabilirsiniz.

(Visited 3 times, 1 visits today)