28 Temmuz Dünya Doğa Koruma Günü Kutlu Olsun!

sempeak  4 Eylül 2023

En büyük mirasımız olan doğayı koruyalım, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakalım!

Gezegenimizin doğal kaynaklarını korumak ve bu konuda farkındalık yaratmak adına her yıl 28 Temmuz’da Dünya Doğa Koruma Günü kutlanıyor. Çevre duyarlılığı elbette bir güne sığmaz. Ancak bu özel gün, gelecek nesillere temiz bir dünya bırakma konusunda hepimizin sorumlu olduğunu hatırlatıyor.
Dünya Doğa Koruma Günü’nü kutlarken size çok da iç açıcı olmayan ama hepimizin bilmesi gerektiğini düşündüğümüz bir bilgiyle geldik. İnsan yapımı bir yer olan Büyük Pasifik Çöp Alanı’ndan bahsetmek istiyoruz.
Büyük Pasifik Çöp Alanı, adından da anlaşılacağı gibi, Pasifik Okyanusu’nda yer alan ve büyük miktarda plastik atığın gökyüzünden bakınca bir adayı andırdığı alanın adı. Bu alan, kuzeydoğu Pasifik’teki deniz akıntılarıyla biriken plastik atıkların oluşturduğu insan yapımı bir ada. Okyanusta biriken küçük bir çöp yığınından bahsetmiyoruz. Bu çöp yığını neredeyse Türkiye’nin yüzölçümü kadar bir alana yayılmış durumda. Yüzeyde görünenin yanı sıra, suyun altında da büyük miktarlarda plastik atık bulunuyor. Balıklar ve deniz canlıları bu atıkları yutarak zehirleniyor ve bu da tüm ekosisteme büyük bir zarar veriyor. Bu alan deniz kuşları ve deniz memelileri için de büyük tehdit oluşturuyor. Plastik parçaları yutan kuşlar ve memelilerin sindirim sistemi tıkanıyor ve yaşamları tehlikeye atılıyor.
Ne yazık ki, Büyük Pasifik Çöp Alanı okyanusları kirleten tek çöp alanı değil. Şu anda dünyanın 5 ayrı noktasında buna benzer alanlar mevcut. Bu atıkların kütlesinin 2050 yılında denizde yaşayan tüm balıkların kütlesine eşitleneceği tahmin ediliyor. Yani tüketim alışkanlıklarımızla neredeyse kıta büyüklüğünde bir çöp yığınına sebep oluyoruz.

Hemen Okuyun  Onlar bize elveda demeden önce…

Tüketim alışkanlıklarımızla istemeden de olsa bu soruna insanlık olarak hep birlikte sebep olduk. Çözümü de yine biziz. Her birimiz küçük adımlarla büyük farklar yaratabiliriz. Peki, ne yapabiliriz?

Plastik kullanımını azaltmaya çalışabiliriz. Tek kullanımlık plastik ürünler yerine tekrar kullanılabilir alternatifler tercih edebiliriz.
Geri dönüşümü teşvik edebilir ve atıkları düzgün bir şekilde ayrıştırabiliriz. Plastik, cam, kâğıt gibi malzemeleri geri dönüştürmeye özen gösterebiliriz.
Çevre temizliği etkinliklerine katılabiliriz. Sahil temizlikleri ve çevre koruma projelerine aktif olarak dahil olabiliriz.
Farkındalık yaratabiliriz. Ailemiz, arkadaşlarımız ve çevremizdeki insanlarla konuşarak plastik kirliliği ve çevre hakkında bildiklerimizi paylaşabiliriz.
Doğayı koruma ortak sorumluluğumuz. Büyük Pasifik Çöp Alanı insan eliyle, çoğumuz farkında bile olmadan oluşmuş bir sorun. Şimdi bu sorunun farkındayız ve bunu yine biz çözebiliriz. Küçük adımlarla başlayarak büyük bir değişim yaratmak mümkün.
Haydi bugün bu değişim için bir adım atalım!
Hepimizin Dünya Doğa Koruma Günü kutlu olsun!

Yardımcı Kaynaklar:
https://tr.wikipedia.org/wiki/B%C3%BCy%C3%BCk_Pasifik_%C3%A7%C3%B6p_alan%C4%B1
https://ungo.com.tr/2022/09/buyuk-pasifik-cop-alani/
http://ozelkaradag.com/Sayfalar/68/Yedinci-Kita.aspx#:~:text=D%C3%BCnyadaki%20her%20bir%20insan%C4%B1n%20%C3%BCretti%C4%9Fi,y%C3%BCz%C3%B6l%C3%A7%C3%BCm%C3%BCn%C3%BCn%20neredeyse%205%20kat%C4%B1ndan%20s%C3%B6z
https://www.oluruvar.com/plastik-kullanimi/

(Visited 345 times, 1 visits today)