Güneş Kremi Filtreleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Watsons  22 Ekim 2020

6 Dk

Dünyanın ısı ve enerji kaynağı olan güneşin sağlığımız üzerinde pek çok yararlı etkisi olsa da, yıkıcı etkilerinden korunmak da bir o kadar önemlidir. Ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden korunmanın ideal yolu ise doğru güneş kremi kullanmaktan geçiyor. Peki kaç faktör kullanmalı, ne kadar kullanmalı ya da hangi güneş kremi markası seçilmeli gibi soruların yanıtlarını Watsons’ta bulabilir, size en uygun güneş kremini seçerek sağlıklı bir yaz mevsimi geçirebilirsiniz.

Güneş Işınları ve Etkileri

Güneşin cilt üzerinde zararlı olduğunun anlaşılmasından itibaren güneş, korunulması gereken bir güç olarak tanımlanmıştır. Çünkü yeryüzüne ulaşan güneş ışıkları infrared ışınlardan başlayarak, ultraviyole (UV) ışınlarına kadar değişik dalga boylarındadır. Solar UV olarak adlandırılan ultraviyole ışınları; UVA, UVB ve UVC olarak üç farklı türe sahiptir. UVC ışınları, ozon tabakasında filtrelenerek dünyaya ulaşamaz. Ancak cilde en çok zarar veren ışınlar olan UVA ve UVB en zararlı dalga boyları arasındadır.

UV ışınları genelde olarak DNA hasarına ve genetik mutasyonlara sebep olduğundan kansere neden olabilir. Bu ışınlardan UVA, dünya yüzeyine ulaşan ışınların %90’ını oluşturur. Yanıkların %20’sine sebep olan, bronzlaşma denilen hadiseden sorumlu olan UVA ışınları, camlardan dahi geçebildiği için risk faktörü haline gelir. Bununla birlikte en büyük zararlı derinin alt katmanlarına geçerek güneş ışınlarına bağlı yaşlanmaya neden olur.

UV ışınlarının ikinci türü olan UVB ise biyolojik olarak en aktif zararlı spektrum olarak tanımlanır. Ozon tabakasında çok büyük bir oranda filtrelenmesine rağmen, ciltte oluşan güneş yanıklarının %90’ından sorumludur. Ayrıca DNA hasarı, derinin akut ve kronik hasarı ile fotoyaşlanmada birincil etkisi olan ışındır.

Özetlemek gerekirse, güneşten gelen UVA ve UVA ışınları deri üzerinde güneş yanığı, hiperpigmentasyon, ince ve kaba kırışıklıklar, kahverengi leke, çil, komedonlar, cilt kuruluğu, deri kanseri gibi çok zararlı etkiler oluşturur. Cildi korumak için giyinmek iyi bir korunma yöntemi olsa da şapka, UV filtreli güneş gözlükleri ve açıkta kalan cilt için mutlaka güçlü bir güneş kremi kullanılmalıdır.

Hemen Okuyun  Kendinize Uygun Göz Kremini Bulun

Güneş Kremi Filtreleri ve Önemi

Güneş kremi seçimi yaparken karşınıza çıkabilecek pek çok detay olsa da öncelikle güneş kremi filtrelerini belirlemeniz gerekir. Güneş kremleri, içeriklerinde sahip olduğu filtreler açısından fiziksel ve kimyasal filtreli olmak üzere ikiye ayrılır. Fiziksel güneş koruyucu güneş kremleri içerisinde inorganik bileşenler içeren kremlerdir. Bu tür kremler güneş ışınlarını fiziksel olarak dağıtır ve UV ışınlarının cilde zarar vermesini önler.

Kimyasal filtreli güneş kremleri ise içeriğindeki organik bileşenler ile kimyasal bileşenleri kullanarak UV ışınlarını emer ve ısı enerjisine dönüştürür. Fiziksel filtreli güneş kremleriyle kıyaslandığında UV ışınlarına karşı etkili bir koruma sağlar. Etki süresi nispeten daha kısa olan kimyasal filtreli güneş kremlerinin iki saatte bir yenilenmesi gerekir.

Güneş Kremi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş kremi seçimi yaparken, içerik bilgisinde çinko oksit (zinc oxide) ve titanyum dioksit (titanium dioxide) gibi bileşenleri gördüğünüzde, fiziksel filtreli bir güneş kremi incelediğinizi anlayabilirsiniz. Bu kremlerin tek dezavantajı ciltte beyaz görünüm bırakmaları ve ciltte parlamaya neden olmalarıdır. Ayrıca herhangi bir yan etkisi olmayan bu tür kremler bebekler, hamileler ve hassas ciltler için uygundur.

Kolayca uygulanabilen kimyasal filtreli güneş kremleri için içerik bilgisinde ethylhexyl salicylate, ethylhexyl methoxycinname, soxybenzone (benzophenone-3) ya da sulisobenzone (benzophenone-4) maddeleri aranması gerekir. Ciltte beyaz iz bırakmayan, parlamayan ve kalın yapıda olmayan bu tür kremlerin tek dezavantajı ise hassas ciltlerde alerjiye ya da sivilce problemine neden olmalarıdır.

Güneşin yıkıcı etkisinden korunmak, diğer yandan da vitamin sentezi gibi sağlıklı faydalarından da yararlanmaya devam etmek için yaz – kış demeden güneş koruyucu kullanmanız önerilir. Nivea, Roc, Procsin, Solait, Sebamed, Garnier, Bepanthol, L’Oreal Paris gibi dünyanın en iyi markalarının güneş kremleri cildinize hak ettiği özeni göstermek için Watsons’ta sizi bekliyor.

Hemen Okuyun  Vücut Tüyleri Hakkında Bilmeniz gereken Her şey
(Visited 982 times, 1 visits today)