Doğru Güneş Kremini Seçme Kılavuzu

Watsons  8 Ekim 2020

4 Dk

SPF ve güneş kremi dünyası göz korkutucu olabilir, İşte ne olduğuna, size neden koruduğuna, nasıl etki ettiğine, ne kadar uygulamanız gerektiğine, farklı cilt türleri için en iyisi hangisi olduğuna kadar güneş kremi hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Güneş kremi nasıl etki eder?

En yaygın olarak krem, losyon ve sprey formunda bulunan güneş kremi, güneş tarafından yayılan zararlı UVA ve UVB ışınlarından korumak için cilde topikal olarak uygulanır. Güneş kremi içinde iki tür aktif bileşen vardır: fiziksel engelleyiciler ve kimyasal emiciler… Ne oldukları ve nasıl işe yaradıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin…

UVA ve UVB açıklaması

UVA – Ultra Violet A – ışınları kırışıklıkların ve cilt yaşlanmasının ana sebebidir, çünkü güneş ışınları olmadığında bile UVB’den daha derinlere nüfuz eder. Bu yüzden tüm yıl boyunca yüzünüzde güneş koruyucu kullanılmalıdır.

UVB – Ultra Violet B – ışınları güneş yanığına neden olur ve cilt kanserine dair (malign melanom dahil) güçlü bağları vardır. UVB korumalı bir güneş kremi kullanmak, cildin yanmasını önlemeye yardımcı olur ve bu da cilt kanserinden korunmasına yardımcı olur.

SPF ne anlama geliyor?

SPF, Güneş Koruma Faktörü anlamına gelir ve rakamlar (genellikle 15, 30 ve 50) ürünün sunduğu UVB koruması miktarı ile ilgilidir (aşağıya bakınız). SPF15, UVB ışınlarının yaklaşık% 93’ünü bloke eder, SPF30 %97 civarında etkilidir ve SPF50 %98 civarında koruma sağlar. İngiliz Dermatologlar Derneği, SPF30’u standart olarak – ve koruyucu gölge ve giysilere ek olarak – kullanmanızı önermektedir.

Yüksek bir SPF kullanmanın daha düşük bir SPF kullanmaktan daha uzun süre kalıcı olmadığını unutmamak gerekir – bunlar arasındaki tek fark, engellediği UV ışınlarının yüzdesidir. Hangi faktör kremini kullanmayı seçerseniz seçin, her iki saatte bir tekrarlayın ve güneşin en sıcak olduğu saatlerde (11:00 ile 15:00 arasında) kaçının.

Hemen Okuyun  Karma Ciltler için Cilt Bakımı

Ne kadar güneş kremi uygulanmalı?

Genel bir kural olarak, her bir uzuv için en azından bir çay kaşığı losyon uygulamanız ve vücudunuzun ön yüzüne ve arkasına bir çay kaşığı uygulamanız gerekir – ancak ne kadar çok uygularsanız o kadar iyidir. Güneş kremi güneşe çıkmadan yaklaşık 20 dakika önce uygulanmalıdır ve daha sonra herhangi bir noktayı kaçırmış olmanız durumunda dışarıda olduğunuzda tekrar uygulayabilirsiniz.

Güneş kremi en az iki saatte bir tekrarlanmalı ve eğer yüzüyorsanız ya da terliyorsanız sonrasında hemen tekrar uygulanmalıdır. Çoğu insan güneş kremini doğru uygulamıyor. Yaygın olarak ıskalanan alanlar boyun, kulaklar ve ayaklar ve ulaşılması zor alanlardır. Bu yüzden her zaman size yardımcı olacak birinden destek isteyin.

Cilt tipiniz için en iyi güneş kremleri

Hassas bir cildiniz varsa…

Hassas cilt tipine sahip olanlar yağ, koku ve kimyasal maddeler içermeyen yağsız, hipoalerjenik güneş kremlerini tercih etmelidir. İdeal olarak, fiziksel güneşten koruyucular olmalıdırlar – yani titanyum dioksit veya çinko oksit içerir ve cildin üstünde dururlar, zararlı ışınları yansıtırlar.

Yağlı veya akne eğilimli bir cildiniz varsa…

Bu cilt tipleri, komedogenik olmayan (yani gözenekleri tıkamayan) hafif, yağsız formülasyonlar seçmelidir. Yağlı ciltler, vücut için tasarlanmış güneş koruyucularını yüzlerinde kullanmamalıdır. Gözeneklerin tıkanmasını önlemek için güneş kremini silmek üzere iki kez temizleyin.

Kuru cildiniz varsa…

Kuru cilt tipine sahipseniz, cildinize nem katmak için nemlendirici maddeler (gliserin gibi) içeren krem ​​veya jel bazlı ürünler kullanmalısınız.

(Visited 2.856 times, 1 visits today)