Sırtta Neden Sivilce Çıkar

sempeak  5 Şubat 2024

 Sırtta oluşan sivilceler, cildin gözeneklerinde meydana gelen çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan yaygın bir cilt sorunudur. Sivilcelerin sadece yüzde değil, sırtta da ortaya çıkabilmesi, cilt yapısının karmaşıklığı ve gözeneklerin farklı bölgelerdeki tepkileriyle ilgilidir. Bu yazıda, sırtta sivilce neden olur sorusunu anlamak için bir giriş yapacak ve bu sorun ile nasıl başa çıkacağımızı keşfedeceğiz. Sivilcelerin ortaya çıkma sebepleri arasında genetik faktörler, hormonal değişimler, yanlış cilt bakımı, aşırı terleme, stres, kirli giysiler, alerjiler ve yanlış beslenme gibi çeşitli etkenler bulunmaktadır. Vücudumuzun genellikle göz ardı edildiği bölge sırt bölgesidir. Sivilcelerini azaltmak ve tamamen geçirmek için yazımızdaki önerileri deneyebilirsin.

Sırtta Neden Sivilce Çıkar?

Sırtta sivilce oluşumunun birçok sebebi olabilir. Bunlardan bazıları genetik faktörlerdir. Ailesel yatkınlık, sivilce oluşumunda önemli rol oynayabilir. Eğer aile üyelerinizde sivilce problemi varsa, sizde de olma olasılığı artabilir. Hormonal değişiklikler yani ergenlik dönemi, adet döngüsü, hamilelik gibi durumlarda sivilce oluşumunu etkiler. Cilt tipi de çok önemli bir etkendir. Yağlı ciltlerde daha fazla sebum üretilir. Bu, gözeneklerin tıkanmasına ve sivilce oluşumuna neden olabilir. Sırt bölgesinde terleme ve yağ birikiminin yeterli temizlenmemesi de etkendir. Ter gözenekleri tıkayabilir ve sivilce oluşumuna katkıda bulunabilir.

Sırtta Çıkan Sivilceler Neyin Habercisi?

Sırtta çıkan sivilceler yağ bezlerinizin tıkandığının habercisidir. Bu durum yağın cildin yüzeyine çıkmasını engelleyerek sivilcelerin oluşmasına neden olur. Giydiğimiz kıyafetlerin sürtünmesi de sivilce oluşumuna zemin hazırlayabilir. Bazı besinlerin aşırı tüketimi, özellikle yağlı ve şekerli yiyecekler sivilce oluşumunu tetikler.

Sırtta Çıkan Sivilce Hangi Vitamin Eksikliği?

Sırtta çıkan sivilceler genellikle direkt olarak bir vitamin eksikliği göstergesi değildir. Ancak, sağlıklı bir cilt için bazı vitaminlerin önemli olduğunu unutmamak önemlidir. Bunlar sırasıyla;

Hemen Okuyun  Cilt için Shea Yağının Büyülü Etkileri

A vitamini; cilt sağlığı için önemlidir. Cildin yenilenmesine yardımcı olur ve sivilce oluşumunu azaltabilir.

C vitamini; antioksidan özelliği ile cildin sağlığını korur. Cildin onarılmasına yardımcı olur. Kırmızı biber, brokoli, maydanoz gibi C vitamini yönünden zengin gıdaları tüketmek faydalı olacaktır.

E vitamini; cildin nem dengesini sağlar ve cilt hücrelerini korur. Fındık, badem ve ıspanak gibi gıdalarda bolca bulunur.

D vitamini; cilt sağlığımız için çok önemlidir.

Çinko; ciltteki iltihaplanmayı azaltabilir ve sivilce oluşumunu kontrol altında tutabilir.

Sırtta Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer?

Sırttaki sivilcelerden kurtulmak için günde en az bir kez sırtınızı temizlemek, cildinizde ki yağı ve kirleri uzaklaştırarak sivilce oluşumunu azaltabilir. Aşırı temizlikte cildinizi kurutabilir. Bu yüzden aşırı kaçmamaya çalışın. Hassas bir cildiniz varsa, yumuşak temizleyiciler tercih edin. Düzenli peeling yaparak ölü hücreleri ve tıkanmış gözenekleri temizleyebilirsiniz. Cildinizi nemli tutmalı ve kurumasını önlemelisiniz. Bu şekilde yağ dengesini kontrol altına almış olursunuz. Su bazlı hafif nemlendiriciler tercih edebilirsiniz. Sağlıklı hafif bir diyet ile bakımınızı desteklemiş olursunuz. Yediklerimizin tepkisi olarak da sivilce çıkıyor olabilir. Bu yüzden de meyve, sebze, tam tahıl ve protein içeren bir beslenme planı izleyin. Stresten uzak durun, stres sivilce oluşumunu arttırır.

Sırtta Çıkan Sivilcelere Hangi Krem İyi Gelir?

Sırtımızda çıkan sivilcelere için kullanılacak kremlerin veya losyonların içeriğinde ki aktif bileşenlere örnek vermek gerekirse sırasıyla;

Benzoyl peroksit; akneye neden olan bakterilere karşı savaşı ve gözenekleri açabilir. Bu madde birçok üründe bulunabilir.

Salisilik asit; cildin üst tabakasında ki ölü hücreleri temizler ve gözenekleri açar. Sivilce ve siyah nokta oluşumunu azaltır.

Retinoidler; cildin hücre yenilenme sürecini hızlandırabilir ve gözenekleri temizleyebilir. Retinoid içeren krem ve jeller sivilceleri azaltmaya yardımcı olur.

Azelaik asit; bu asit bakteri büyümesini engelleyebilir ve cilt yüzeyinde ki iltihaplanmayı azaltabilir.

Hemen Okuyun  Badem Yağı Ne İşe Yarar?

Çinko; içeriğinde çinko olan kremler cildin iltihaplanmasını azaltabilir.

Sırtta Çıkan Sivilce İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Sırtta çıkan sivilce sorunlarıyla başa çıkmak için bir dermatoloğa gitmek gerekir. Dermatologlar, ciltle ilgili sorunlarda uzmanlaşmış tıp doktorlarıdır ve sivilce, akne, deri enfeksiyonları ve diğer cilt sorunları konusunda size yardımcı olabilirler. Dermatologlar, sivilce sorununuza özel bir tedavi planı oluşturur.Bu plan, kullanmanız gereken kremleri veya oral (ağızdan alınan) ilaçları içerebilir. Ayrıca, cilt tipinizi değerlendirerek doğru cilt bakım rutinini önerirler. Eğer sivilce sorununuz başka sağlık sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkıyorsa, dermatolog sizi gerektiğinde diğer uzmanlara yönlendirebilir. Örneğin, hormonal değişikliklere bağlı olarak sivilce oluşumu söz konusuysa, endokrinolog (hormon uzmanı) ile tedavi sürecini devam ettirebilir. Unutmayalım ki sivilce sorunlarına karşı kendi kendimize uygulayacağınız tedaviler bazen yetersiz kalabilir veya durumu daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle, sivilce sorununuz devam ediyorsa veya şiddetliyse, bir dermatoloğa başvurmak en doğrusudur.

SSS

Stresten Kaynaklı Sırtta Sivilce Çıkar Mı?

Evet, stres sivilce oluşumunu etkileyebilir. Stres, vücuttaki hormonal dengesizliklere yol açabilir ve bu da cilt üzerinde çeşitli etkiler gösterebilir. Stres, adrenal bezlerin daha fazla kortizol hormonu salgılamasına neden olabilir. Bu hormon, yağ bezelerini uyararak daha fazla sebum (yağ) üretimine yol açabilir. Artan sebum üretimi, gözeneklerin tıkanmasına ve sivilce oluşumuna yol açabilir. Bunun yanı sıra stres vücuttaki iltihaplanmayı artırabilir. Ciltteki iltihaplanma, sivilce oluşumunu tetikleyebilir ve mevcut sivilcelerin daha belirgin hale gelmesine neden olabilir. Bazen stres kan damarlarının büzülmesine neden olabilir, bu da dokulara oksijen ve besin akışını azaltabilir. Cilt, bu durumda daha az oksijen ve besin alarak sağlıklı bir görünümünü kaybedebilir.

Stres altında olmak, yüzümüzü kaşımaya, sıkmaya veya dokunmaya eğilimli olmamıza da neden olabilir. Bu alışkanlıklar, ciltte tahrişe ve sivilce oluşumuna yol açabilir. Stresten kaynaklanan sivilcelerle başa çıkmak için stres yönetimi tekniklerini uygulamak önemlidir. Düzenli egzersiz, derin nefes almak, meditasyon, yoga gibi aktiviteler stresi azaltabilir ve dolayısıyla sivilce oluşumunu kontrol altında tutabilir. Ayrıca, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, dengeli beslenmek ve yeterli uyku almak da cildin genel sağlığını olumlu yönde etkileyebilir.

Hemen Okuyun  Cildinize Zarar Veren Yaygın Alışkanlıklar

 

Sırttaki Sivilceler En Hızlı Nasıl Kurutulur?

Sırttaki sivilcelerle başa çıkmak için birkaç basit adım ve etkili yöntemler bulunmaktadır. Ancak, herkesin cilt tipi farklı olduğu için, önce kendi cilt tipinizi belirlemeniz gerekir. İçeriğinde salisilik asit olan ürünler sivilcelerinizi kurutmaya ve gözeneklerinizi temizlemeye yardımcı olacaktır. Çay ağacı yağı da doğal antiseptik özelliklere sahiptir ve sivilcelerin kurumasında etkili bir üründür. Çay ağacı yağını bir şişeye koyup su ile incelterek sivilcelerinize sürebilirsiniz, çok etkili olacaktır. Aloe vera cildinizi sakinleştirir ve iltihaplanmayı azaltır. Saf aloe vera jelini kullanarak sivilcelerinizi kurutabilirsiniz. Bu ürünleri kullanmadan önce mutlaka ılık bir duş ile gözeneklerin iyice açılmasını sağlamalısınız.

Sırttaki sivilcelerden kurtulmak için sabırlı olmalısınız. Uyguladığınız yöntemler yeterli gelmiyorsa çıkan sivilcelerin nedenini araştırmak için dermatologdan profesyonel yardım almalısınız.

Sırt Temizliği Nasıl Yapılır?

Sırt temizliği, cildinizi temiz, sağlıklı ve sivilce oluşumunu önleyecek bir durumda tutmanın önemli bir parçasıdır. Sırt temizliğinin en önemli adımı düzenli olarak duş almaktır. Terledikten sonra, egzersiz yaptıktan sonra veya gün içinde herhangi bir zaman diliminde duş alarak gözeneklerin tıkanmasının önüne geçmiş olursunuz. Cilt problemleriniz var ise salisilik asit içeren temizleyiciler tercih edebilirsiniz. Haftada bir veya iki kez sırtınıza uygun peeling ürünü kullanarak ölü deri hücrelerinin temizlenmesini sağlarsınız. Sırt temizliğinde yumuşak bir sünger veya fırça kullanarak aşırı baskı uygulamamış olursunuz. Duş sonrası bakım ürünleriyle hafif su bazlı nemlendirici kullanarak cildinizi nemli tutabilirsiniz. Temiz giysiler giymek sırtınızdaki bakteri ve kirin birikimini önleyecektir. Deri hücreleri bakteriler ile birleştiğinde sivilce oluşumu hızlanır.

(Visited 4.088 times, 7 visits today)