Tonik Kullanımının Siyah Noktalar İçin Önemi Nedir?

sempeak  6 Haziran 2023

Cildinizin pürüzsüz, ışıl ışıl olması için düzenli bakım yapmalısınız.. Çevresel faktörlerden en az şekilde etkilenmesi için cildinize uygun ürünleri doğru biçimde uygulamalısınız. Son dönemin popüler cilt bakım ürünlerinden biri de tonik. Tonik nedir, tonik nasıl kullanılır, cilde faydaları nedir gibi soruların cevabını aldığınızda bu ürün bakım rutininizin vazgeçilmezi olur.

Cilt doğal olarak sebum üretir ve fazla salgılanması ciltte yağlanmaya neden olur. Bu da siyah nokta oluşumu sivilcelenme gibi problemleri beraberinde getirir. Tonik ciltteki siyah noktaların azalmasına ve yeniden cildin canlanmasına olanak sağlar. Cilt temizliğinin etkili olabilmesi için kullandığınız ürünlerin cildinize uygun olması oldukça önemlidir. Cildinizi temizlerken aynı zamanda bakım veren ürünlerle cilt bariyerinizi koruyabilirsiniz. Bu noktada tonik cildin ph dengesini bozmadan cildi derinlemesine temizler. Cilt yenileme etkisiyle cildin yağ dengesini düzenler.

Siyah Nokta Nedir?

Siyah nokta cilt derisi üzerindeki gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan küçük, siyah veya koyu renkli lekelerdir. Siyah noktalar genellikle T bölgesi olarak adlandırılan yüz, burun, alın ve çene gibi bölgelerde daha sık görülür. Bunun sebebi bu bölgelerin daha yağlı olmasıdır. Siyah noktalar, gözeneklerin içinde biriken sebum, ölü deri hücrelerin ve kirin oksidasyonu sonucu oluşurlar. Gözeneklerin açık olduğu durumlarda, bu birikimler hava ile temas eder ve okside olurlar. Bu da siyah olmasına neden olur. Ciltte yarattığı kötü görünüm nedeniyle siyah noktalardan cildi arındırmak gerekir. Bunun için ise cildinizi temiz tutmak, tonik gibi cilt bakım ürünlerini rutininize eklemek önemlidir. Tonik kullanımının siyah noktalar için etkisi derinlemesine temizliğin yanında gözenekleri sıkılaştırmak olduğu için düzenli kullanımda gözle görülür bir azalma sağlar.

Hemen Okuyun  Kozmetik Üründe İÇERİK Nasıl Okunur?

Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Siyah noktaların ciltteki gözeneklerin tıkanması sonucu oluşur. Yağ, kir ve ölü hücrelerin gözeneklerde birikip oksidasyona uğramasıyla siyah rengini alan bu cilt problemi bazı insanlarda daha sık görülebilir. Yağlı ciltler, ergenlik, hamilelik gibi hormonal değişiklik sürecinde olanlar, genetik yatkınlığı olanlar, kit ve toza daha fazla maruz kalan çevresel koşulları olanlar ve yanlış cilt bakım ürünleri, kozmetik ürünler seçenlerde daha fazla görülür. Siyah nokta oluşumunu engellemek ve kontrol altına alabilmek için cilt temizleme rutinine toniği ekleyerek bakım ürünlerinin gücünden yararlanabilirsi

Tonik siyah noktalara iyi gelir mi?

Tonik siyah nokta problemini tamamen ortadan kaldırmaya yönelik bir ürün değildir ancak cildin derinlemesine temizlenmesini sağlamasıyla büyük oranda yeni siyah nokta oluşumunu azaltmaya yardımcı olur. Gözenek sıkılaştırma etkisi sayesinde siyah noktaların oluşumunu azaltırken cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlar. Toniğin ciltteki ölü hücreleri cilt yüzeyinden uzaklaştırarak temizlemesi de gözeneklerin tıkanmasına engel olduğu için siyah nokta oluşumu azaltır. Kullanacağınız toniği cildi nemlendirici özellikli seçerek cildinizin nem dengesinin korunmasına katkı sağlayabilirsiniz. Kuru ciltler cildi kurutma ihtimaline karşılık tonik kullanımından kaçınsalar da nemlendirici etkiler sayesinde bu sorunun önüne geçilir. Yağlı cilde sahipsen böyle bir endişe olmayabilir.  Siyah noktaların oluşumunda cilt kuruluğu ve nem eksikliği de etkili olduğu için cildin nem dengesinin korunması önemlidir. Nemlendirici tonikler, cildi nemlendirerek nem dengesini korur ve siyah noktaların oluşumunu engeller.

Siyah Noktalar İçin En İyi Tonikler Nelerdir?

Siyah noktalarla mücadele edebilmek için seçtiğiniz toniğin cildinizle uyumlu olan, gözenekleri derinlemesine temizleyen, cildi dengeleyen ve siyah nokta oluşumunu önleyen özelliklere sahip olması gereklidir. En iyi toniği cildinden referans olarak bulabilmek için seçtiğimiz ürünler arasından ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçebilirsiniz.

Hemen Okuyun  Niacinamide

The Purest Solutions Gözenek Sıkılaştırıcı Tonik

Cilt bakım ürünleri ile öne çıkan The Purest gözenek sıkılaştırıcı özelliği olan toniği ile de sevilir. Formülündeki salisilik asit, AHA konsantresi, glikolik asit, tasman biberi gibi öne çıkan bileşenlerle cildinizi derinlemesine temizlerken onarır. Salisilik asit sayesinde cildi lekelerden arındırırken pürüzsüzleştirir ve yeni hücre büyümesini teşvik eder.

Ziaja Manuka Akneli Cilt Tonik

Manuka ağacından elde edilen özler içeren Ziaja Manuka Akneli Cilt Tonik, akneli ciltler için özel olarak tasarlanan içeriği sayesinde  ciltteki bakterileri kontrol altına alır ve sivilce oluşumunu engeller. Ayrıca, cildi temizler, gözenekleri sıkılaştırır ve ciltteki yağlı parlamanın azalmasına yardımcı olur.

Nip+Fab Teen Skin Tonik Salisilik Asit

Hormonal değişikliklerin neden olduğu sivilcelenme ve siyah nokta oluşumuyla mücadele için özel olarak üretilen Nip+Fab Teen Skin Tonik Salisilik Asit gözenekleri temizler, ölü deri hücrelerini giderir ve siyah noktaların oluşumunu engeller. Ciltteki aşırı yağlanmayı kontrol altın almasıyla diğer cilt problemleriyle de mücadele eder.

Scinic Sparkling Pore Tonik

Gözenekleri temizlemek ve sıkılaştırmak için tasarlanan bu tonik içeriğindeki doğal mineral suyu ve karbondioksit kabarcıkları sayesinde cildi canlandırır ve ferahlatır. Ciltteki birikmiş kir, yağ ve kalıntıları giderir, gözeneklerin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olur.

Siyah Noktalar İçin Tonik Nasıl Kullanılmalı?

Tonik kullanmak cilt bakım rutininizde cilt temizliğinden sonraki adım olmalıdır. Öncelikle yüzünüzü nazik bir temizleyici ile yıkayarak ciltteki makyajı, yağı ve kiri temizlemelisiniz. Bu, toniğin daha etkili olmasını sağlar. Ardından cildinizle uyum içerisinde olacak şekilde seçtiğiniz toniği bir pamuk yardımı ile uygulayabilirsiniz. Tonik miktarını aşırıya kaçmamaya dikkat edin, birkaç pamuğu hafifçe nemlendirmek yeterli olur. Çok fazla tonik kullanmak cildinizi tahriş edebilir. Siyah noktalar genellikle burun, alın ve çene gibi T bölgesinde yoğunlaşır. Bu nedenle, toniği bu bölgelere özellikle dikkatlice uygulayın. Tüm yüze uygulayabilirsiniz ancak T bölgesine daha fazla özen göstermelisiniz.

Hemen Okuyun  İstenmeyen Tüylere Kolay Çözüm; Tüy Dökücü Krem

Tonik Kullanmazsak Ne Olur?

Cilt bakım rutinimizin parçası olan her ürünün cilt sağlığının korunabilmesine katkısı vardır. Bunun için hangi ürünü kullanmazsanız cildiniz onun eksikliğini ve problemini yaşar. Tonik kullanmadığınızda derinlemesine temizliği tam anlamıyla yapmış olamazsınız. Tonik kullanmamak yağın, kirin ve ölü hücrelerin cilt üzerinde kalmasına ve gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir. Ayrıca tonikler genellikle cildin pH dengesini düzenler ve doğru seviyede tutar. Tonik kullanmamak, cildin pH dengesinin bozulmasına ve asidik veya alkali bir ortam oluşmasına neden olabilir. Bu da cildin sağlıklı işlevlerini etkileyebilir ve cilt sorunlarının ortaya çıkmasına katkıda bulunabilir. Bunun için cilt bakım rutininde tonik kullanmak, cilt tipine uygun toniği kullanmak önemlidir.

En İyi Siyah Nokta Temizleme Ürünleri Nelerdir?

Siyah noktaları temizleme konusunda tonik etkili olsa da tek başına tamamen yeterli değildir. Yüz temizleme jelleri, peelingler, maskeler, yüz bantları, doğal yağlar cilt temizleme fırçaları da kullanılır. Özellikle yüz bantları var olan siyah noktaları çıkarmakta oldukça başarılıdır. Siyah nokta bantları, genellikle burun bölgesindeki siyah noktaların temizlenmesine yardımcı olmak için kullanılan yapışkan bantlardır. Bu bantlar, cilt üzerindeki siyah noktaları ve gözeneklerde biriken yağı çekmek için özel olarak tasarlanmıştır. Aynı şekilde peelingler ve maskeler de var olan siyah noktaları giderme konusunda başarılıdır. Siyah noktalardan tamamen kurtulmak ve yeni siyah noktaların oluşumunu engellemek için mutlaka düzenli bir cilt bakımı yapmalısınız. Doğru seçilmiş ve uygulanan cilt bakım ürünleri pürüzsüz cilt görünümüne yardımcı olurlar.

(Visited 1.378 times, 1 visits today)