Tatile Giderken Çantada Neler Olmalı?

sempeak  7 Haziran 2023

Tatile Giderken Çantada Neler Olmalı?

Otel rezervasyonunu yaptırdınız, uçak biletlerini aldınız. Geriye bir tek tatilin tadını çıkarmak kaldı. Keyifli bir tatilin sırrı ise eksiksiz bir tatil çantası! Tatilde ihtiyacınız olan her şeyi yanınıza aldığınızda stresten uzak, sadece eğlenceye odaklanabileceğiniz bir tatile başlayabilirsiniz.

Eksiksiz bir tatil çantası için iyi bir hazırlık şart. Kafa karıştırıcı olmayan, son derece minimal fakat her ihtiyacınızı karşılayacak bir tatil çantasında olması gerekenler neler? Tatil çantası hazırlarken sizin için yaptığımız listeyi kontrol ederek siz de kendi kişisel ihtiyaç ve tercihlerinize göre tatil çantanızı hazırlayabilirsiniz.

Öncelikle ihtiyaçları kategorilere ayırmakta fayda var. Tatilde ihtiyaç duyabileceğiniz bakım malzemeleri, makyaj malzemeleri, elektronik eşyalar, değerli eşyalar gibi ihtiyaçlarınızı ayrı ayrı sınıflandırabileceğiniz çantalar yapabilirsiniz. Neye ihtiyacınız varsa onun hangi çanta içinde olduğunu bilmek bile karışıklığı ortadan kaldırarak kolaylık sağlar.

Bakım Malzemeleri

Bir arada olduğunda işinizi kolaylaştıran en önemli çanta bakım malzemelerinizin olduğu olabilir. Seyahat boy ürünlerle hazırlayacağınız bu çantayı her seyahatte direkt valize koyarak vakitten de kazanabilirsiniz. İçinde azanları ya da son kullanma tarihi geçenleri yenileyerek valiz hazırlama işini biraz daha kolaylaştırır. Kullandığınız bakım ürünleri yanınızda olduğunda rutinlerinizden ve kendinizden ödün vermemiş olursunuz. Nerede olursanız olun kişisel bakımınızı ihmal etmemelisiniz.

Bakım malzemeleri çantası olması gerekenler ise genel olarak şöyle:

 

Şampuan
Saç Kremi
Duş Jeli
Duş Lifi
Vücut Losyonu
Parfüm – Deodorant
Diş Fırçası
Diş Macunu
Güneş Kremi
Tırnak Bakım Malzemeleri
Jilet ya da Tıraş Makinesi
Günlük Ped – Ped -Tampon

Bu ürünlerin tamamını ya da kişisel ihtiyaç ve tercihlerinize uygun olanlarını bakım çantanıza ekleyebilirsiniz. Bakım çantanıza ilk yarım kiti, düzenli kullandığınız ilaçlar, vitaminleriniz gibi her seyahatte yanınızda olması gerekenleri koymayı da unutmayın.

Hemen Okuyun  Bayram Bavulunuz Hazır mı?

Makyaj Malzemeleri
Her an çantanızda taşıdığınız makyaj malzemelerinizi tabi ki tatile giderken de yanınıza almalısınız. Sadece günlük makyajınızdan farklı olarak yanınıza alacağınız malzemeleri gideceğiniz yere göre seçmelisiniz. Deniz tatili yapacaksanız mutlaka waterproof ürünleri yanınıza almalı, kültür tatili yapacaksanız uzun gezileriniz için kullanacağınız ürünlerin SPF etkili olmasına dikkat etmelisiniz. Güneşe uzun saatler maruz kalacağınız bir durumda yüzünüze mutlaka yanında güneş kremi kullanarak makyaj uygulaması yapmalısınız. Siz kendi makyaj tarzınıza ve ihtiyacınıza göre tercihlerinizi belirlemelisiniz ancak genel olarak yanınızda olması gereken makyaj malzemeleri olarak şu ürünleri düşünebilirsiniz:

 

 

Fondöten ya da BB-CC Krem
Kapatıcı
Allık
Far Paleti
Eyeliner ya da Kalem
Maskara
Ruj ya da Dudak Balmı
Makyaj Aksesuarları

Makyaj yapmak ya da yapmamak kişisel bir tercih olsa da cildinize iyi bakmak herkes için geçerli bir durumdur. Bunun için makyajınızı tatilde de olsa mutlaka temizlemeli, cilt bakım rutininizi ihmal etmemelisiniz. Yüz temizleme jeli, yüz toniği, bakım kremleri gibi her gün kullandığınız ürünleri de bakım çantanıza eklemeyi unutmayın.

Elektronik Eşyalar
Tatil demek bir nevi güzel anı biriktirmek demek. Bu anıları kaydetmek için fotoğraf makineniz, telefonunuz yanınızda olmalı. Sonrasında dönüp bakınca o güzel günleri hatırlayarak mutlu olabilirsiniz. Bunun için tatil çantanıza koymayı atlarsanız aynısını bulmakta ya da yenisini almakta zorlanacağınız elektronik eşyalar tatil tadınızı kaçırabilir. Valizinin olmazsa olmazları olan bu eşyalar tıpkı bakım malzemeleri gibi her seyahatte direkt valize koyabileceğiniz bir çantada olursa unutma riskiniz azalır. Yedek şarj, kulaklık gibi malzemeleriniz varsa bunları her zaman bir çantada tutmak iyi bir fikir olabilir. En gerekli olan teknolojik eşyalar:

Şarj Aletleri
Fotoğraf Makinesi
Kulaklık
Powerbank
Tablet
Yedek Pil
Saç Şekillendiriciler
Priz Dönüştürücü

Hemen Okuyun  Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Değerli Eşyalar
Ayrı bir çanta yaparak değerli eşyalarınızı kalacağınız yerde kolayca kasaya koyabilir, bir arada durmalarını sağlayabilirsiniz. Ziynet eşyalarınız, yanınıza aldığınız nakit para, kıymetli aksesuarlarınız gibi değerli eşyaları her zaman bir arada tutmak işinizi kolaylaştırır.

Bunların valizinizde olduğundan emin olduktan sonra sıra kıyafet, ayakkabı gibi seçimlere gelir. Yanınıza alacağınız her eşya için tatilinizin detayları belirleyici olur. Eğer seyahate uçakla başlayacaksanız yaz tatili bile yapacaksanız mutlaka ince bir hırka yanınıza almak iyi fikir. Uçak klimaları ya da havalimanında uzun bekleyişler esnasında hırkaya ihtiyacınız olabilir. Uçakla yolculuk yaptığınızda valizinizin ağırlığı da önemli olacağı için seçimlerinizi daha dikkatli yapmalısınız. Kıyafetleri kombinlemek, her kombin için ayrı bir ayakkabı yerine birkaç kombinle kullanabileceğiniz ayakkabı gibi seçimler yapmak valizinizi küçültmenizi sağlar. Yola çıkmadan önce mutlaka gideceğiniz yerin hava durumuna bakmalısınız. Hava koşulları yanınıza alacaklarınızı etkileyeceği için destinasyon önemli bir kriter. Kıyafetlerinizde ortak parçalar seçerek kombinlerinizi de küçültebilirsiniz. Kıyafetler kadar önemli olan bir diğer detay ise aksesuarlar. Küpe, bileklik, kolye gibi aksesuarlar arasından seçim yaparken tatil bavulunuza koyduğunuz kıyafetler ile uyumlu parçalar seçmelisiniz. Fazladan aksesuar almak gereksiz yük olur. Kıyafet seçimlerinizi tatil günlerine göre, aksesuarlarınızı da kıyafetlerinize göre ayarlamalısınız. Yapacağınız tatilin mevsimi ve yapacağınız aktiviteler de seçimlerinizi değiştirir. Kış tatilinde yanınıza kendi kayak takımlarınızı alabileceğiniz gibi yaz tatilinde güneş gözlüğü almayı unutmamalısınız.

İster yurt içi ister yurt dışı tatile giderken alınması gerekenler arasında bazı gerekli evraklar da var. Bu evraklardan biri ya da birkaçı eksik olduğunda sadece keyfiniz kaçmaz tatiliniz riske girebilir. Kimlik, sürücü belgesi, pasaport, evlilik cüzdanı, uçak ya da otobüs biletleri, konaklayacağınız yerin rezervasyon bilgileri gibi yanınıza almanız gereken evrakları da unutmamalısınız.

Hemen Okuyun  Evlerde Hijyenik Ortam Sağlamak için Pratik Çözümler

Tüm bunlar yanınızda olduğunda tatil keyfiniz bölünmez ama tatil için her zaman bir tatil arkadaşı da gerekir. Dilerseniz bir kitap, dilerseniz sevdiğiniz biri tatil arkadaşınız olabilir. Tatilde de bir arkadaş bulabilir, yeni bir insan tanıyabilirsiniz. Çantanızda ne olursa olsun, yanınızda kim olursa olsun, siz kendi tatilinizin keyfini çıkarmalısınız. Sonuçta tatil, tatildir ve tüm zamanların en keyiflisidir!

(Visited 1.000 times, 1 visits today)